ویکی‌فوتبال

از ویکی فوتبال
پرش به: ناوبری، جستجو
Wikibaner.png

ویکی‌فوتبال دانش‌نامه‌ای است فوتبالی که به صورت همگانی و آزاد اداره می‌شود؛ بدین معنی که همه می‌توانند به نوشتن و ویرایش نوشتارهای موجود در آن بپردازند. البته این نوشتارها و ویرایش‌ها باید مطابق با اساس‌نامهٔ ویکی‌فوتبال باشند؛ یعنی مطالب بی‌طرفانه و بدون پایمال کردن حق نشر دیگران نوشته شده باشند. مدیریت بررسی نوشتارها توسط خودِ کاربران و مدیران ویکی‌فوتبال انجام می‌شود. کسانی که در امر تکمیل این پروژهٔ بی‌پایان مشارکت می‌کنند، به هم‌زبانان خود یاری رسانده‌اند تا در امر گردآوری ویکی‌فوتبال سهمی داشته باشند.

دانشنامه ویکی‌فوتبال فعلاً به زبان فارسی نوشته می‌شود و همکاران آن می‌توانند از سراسر جهان، اضافه شوند و هرکسی می‌تواند به رشد آن کمک کند. این دانشنامه سعی دارد پایگاهی کامل برای فوتبال باشد و تمامی موارد، مسائل و نکات مربوط به فوتبال را در خود جای دهد. اصول هوشمندانه‌ای که ویکی‌فوتبال بر پایه آن‌ها بنا شده باعث شده‌است که این مجموعه از اطلاعات با پویایی دائمی به سوی تکمیل شدن و تکامل پیش برود. ویکی‌فوتبال را می‌شود به مثابه انسان بزرگ و خردمند در نظر گرفت که سلول‌های پیکره‌اش از افراد فعال تشکیل یافته است.


«هدف ویکی‌فوتبال آفرینش و انتشار جهانی یک دانشنامهٔ آزاد فوتبالی است. در آینده با رشد و گسترش این دانش‌نامه برنامه‌های متنوع و بلند مدت نیز با رویکرد فوتبال، در نظر دست‌اندر کاران این پروژه قرار دارد.»
فرهنگستان فوتبال، مبتکر و ارائه‌دهنده ویکی‌فوتبال

سؤال‌های مهم[ویرایش]

خطای اسکریپتی: پودمان «Shortcut» وجود ندارد.

۱- ویکی‌فوتبال چیست؟
پاسخ: برای آنکه به‌درستی بیاموزید که ویکی‌فوتبال چیست، می‌توانید پنج رکن اصلی ویکی‌فوتبال را مطالعه‌کنید.
به طور خلاصه می‌توان گفت:
ویکی‌فوتبال یک دانش‌نامه فوتبالی است و دانش‌نامه مجموعه‌ای از نوشتارهای خلاصه برای پوشش‌دادن اطلاعات تمام عرصه‌های فوتبال است. ویکی‌فوتبال جای مطالب نامعتبر، تمرین مقاله‌نویسی، دموکراسی، وبلاگ و تالار گفتگو نیست. برای آشنایی کامل با ویکی‌فوتبال، با کلیک بر «اینجا» پنج بنیاد ویکی‌فوتبال را مطالعه کنید، تمام قوانین و مقررات ویکی‌فوتبال را می‌توان با اجماع کاربران و رعایت این پنج اصل تغییر داد.
۲- آیا ویکی‌فوتبال متعلق به گروه یا سازمان خاصی است؟ و تا چه اندازه بر روی مطالب ویکی‌فوتبال نفوذ و تأثیر دارد؟
پاسخ: ویکی‌فوتبال توسط فرهنگستان فوتبال تأسیس شده و مالکیتش به آن پایگاه تعلق دارد و از نظر فنی (پشتیبانی اینترنتی) توسط آنها پشتیبانی می‌شود؛ ولی فرهنگستان فوتبال هیچ نفوذ و تأثیر و اعمال نفوذی در مطالب درون ویکی‌فوتبال ندارد و محتویات آن توسط کاربرانش (افرادی مانند من و شما از همه نقاط دنیا) ساخته و ویرایش می‌شود.
۳- اگر گروه‌های خاص، عقاید خاصی یا طرفداران یک تیم خاص، در تلاش برای مدیریت محتویی ویکی‌فوتبال باشند، چه باید کرد؟
پاسخ: هر فردی در ویکی‌فوتبال می‌تواند ویرایش کند و می‌تواند مطالب خود را قرار دهد فقط و فقط در صورتی که پنج رکن اصلی ویکی‌فوتبال را رعایت کند. پس شما هم به جای لعنت بر تاریکی، شمعی روشن کنید و در بهبود مطالب با توجه به منابع علمی و دانشگاهی کمک کنید.
۴- ویکی‌فوتبال توسط چه کسانی ویرایش می‌شود؟
پاسخ: هرکسی از هر نقطه‌ای از جهان با فشردن دکمهٔ ویرایش می‌تواند در ویکی‌فوتبال به ویرایش بپردازد، و با رعایت رهنمودهای نگاشته شده در ویکی‌فوتبال، هر کس دارای حق بلامنازع ویرایش در ویکی‌فوتبال می‌باشد، حتی آی‌پی‌ها (یعنی کسانی که در ویکی‌فوتبال عضو هم نشده‌اند) می‌توانند در مقالات ویکی‌فوتبال ویرایش کرده و تغییراتی انجام دهند. با این اوصاف گفته می‌شود ویکی‌فوتبال دانشنامه‌ای فوتبالی است که هرکس می‌تواند آن را ویرایش کند. در ویکی‌فوتبال همان‌طور که «همه» می‌توانند به خواندن یک صفحه بپردازند، همان‌طور نیز «همه» می‌توانند صفحات را ویرایش کنند.
۵- مدیریت ویکی‌فوتبال در دست کیست؟
پاسخ: ویکی‌فوتبالی فارسی توسط فرهنگستان فوتبال ارائه میشود و تعدادی ‌از کاربران باتجربه که از طریق رأی‌گیری انتخاب شده‌اند، آن را اداره می‌کنند ولی مدیران فرهنگستان فوتبال و مدیران ویکی‌فوتبال، هیچ مسئولیتی در مورد مطالب موجود در مقالات ندارند و فقط چند دسترسی بیشتر از دیگر کاربران برای تمیزکاری و جمع‌بندی نظرخواهی‌ها دارند.
۶- اینجا چه کسی پاسخگو و مسئول است؟ و برای شکایت با چه کسی تماس بگیرم؟
پاسخ:در ویکی‌فوتبال به صورت کلی کسی مسئول مطالب درون مقالات نیست. با مشاهدهٔ تاریخچهٔ صفحه، کاربری که تصور می‌کنید مطالب اشتباه به مقالات می‌افزاید را پیدا کنید و در صفحهٔ بحثش با وی در تماس باشید. در صورتی که کاربر به قوانین ویکی‌فوتبال احترام نگذاشت در وف:تام شکایت خود را بیان نمایید و برای تماس محرمانه به تماس با ما مراجعه کنید.
۷- منابع مالی ویکی‌فوتبال از کجا تأمین می‌گردد؟
پاسخ: منابع مالی فقط از طریق کمک مالی‌ای که افراد به ویکی‌فوتبال و فرهنگستان فوتبال اهدا می‌کنند تأمین می‌شود و این پول‌ها صرف مسائل فنی و گسترش نرم‌افزار حاضر می‌شود و در ویکی‌فوتبال (ویکی‌اف) هیج پولی از سوی نهاد یا ارگانی برای ساخت مقاله یا ویرایش در مقاله پرداخت نمی‌شود.
۸- آیا می‌توانم مقاله‌ای را که نوشته‌ام در جای دیگری هم استفاده کنم؟
پاسخ: بله می‌توانید به صورت آزادانه هر مطلبی را که در ویکی‌فوتبال موجود است، به صورت کلی برای هر گونه مصرفی (تجاری، آزاد، خصوصی و...) استفاده نمایید.
9- چرا مطالب مفیدی که من افزودم از مقاله حذف شدند؟ یا چرا مقاله‌ای را که من نوشتم حذف شده ‌است؟
پاسخ: ممکن است مطالبی که شما افزوده‌اید کپی‌کاری بوده یا منبعی معتبر یا سرشناس نبوده یا بی‌طرف نبوده یا تکراری و یا موارد دیگر. در هر صورت می‌توانید در بحث مقاله یا در بحث کاربری که آن را از مقاله حذف کرده‌ است این سؤال را مطرح نمائید. (برای اطلاعات بیشتر اینجا را مطالعه کنید)
۱۰- مقاله فلان، کذب و نادرست است و مطالبش باید حذف شود یا خود مقاله به کل حذف گردد. کجا درخواست حذف دهم؟
پاسخ: در ابتدا در بحث مقاله مشکلات مورد نظرتان را بیان کنید و یا در بحث کاربری که این مطالب را افزوده‌است و در صورتی که پاسخ مناسبی دریافت نکردید بعد از مطالعهٔ سیاست وف:سانسور، وف:بی‌طرفی، وف:سرشناسی آن را در وف:نبح برای حذف کاندید کنید.
۱۱- مقاله‌ای که در مورد من نوشته ‌شده است ناقص یا اشتباه است. چگونه آن را اصلاح کنم؟
پاسخ:در صورتی که برای اصلاح مطالب منبع بی‌طرف و مناسبی داشتید به کمک منبع، مطالب را اصلاح کنید و یا در بحث مقاله، اشتباهات را ذکر نمائید.
۱۲- «آزاد» بودن ویکی‌فوتبال به چه معناست؟ اگر ویکی آزاد است چرا مطالب من حذف می‌شوند؟
پاسخ: «دانشنامهٔ آزاد» به معنی «دانشنامهٔ رایگان» نیست یا «دانشنامهٔ آزاد» به معنی «هر کسی می‌تواند هرطور که می‌خواهد ویرایش کند» نیست یا «دانشنامهٔ آزاد» لزوماً به «آزادی بیان» اشاره ندارد، بلکه آزاد به معنی حق استفادهٔ آزاد (یا اجازهٔ استفادهٔ آزاد) از مطالب است. (برای اطلاعات بیشتر ویکی‌فوتبال:دانشنامهٔ آزاد و ویکی‌فوتبال:چرا صفحه‌ای که ساختم حذف شد؟ را مطالعه کنید)
۱۳- نمی‌توان به ویکی‌فوتبال استناد کرد و اعتبار ندارد! چرا وقت خودم را اینجا هدر دهم؟
پاسخ: اعتبار مقالات ویکی‌فوتبال به منابع آن است و ممکن است تعدادی از مقالات به علت عدم ویرایش کاربران صاحب نظر، معتبر نباشند و تعدادی هم از نظر علمی با کیفیت باشند. توجه داشته باشید که ویکی‌فوتبال به‌شخصه از خود مطلبی را نباید مطرح کند یا نباید محل تحقیق دست اول باشد و هر چه در آن هست، باید بر پایه منابع معتبر باشد اگر در مقالاتی از ویکی‌فوتبال مطالب بی‌ارزش و نادرستی دیده می‌شود، در صورتی که مدرکی برای رد آنها دارید، خوشحال می‌شویم شما هم به ویرایشگران ویکی‌فوتبال بپیوندید و پس از بحث در صفحهٔ بحث مقاله آنها را اصلاح نمایید. (برای اطلاعات بیشتر ویژه:یادکرد و ویکی‌فوتبال:تکذیب‌نامهٔ عمومی و ویکی‌فوتبال:اعتبار ویکی‌فوتبال را مطالعه کنید)
۱۴- چرا برخی از مقالات ویکی‌فوتبال یکخطی، چندخطی یا ناقص هستند؟!
پاسخ: توسعه ویکی‌فوتبال بر پایهٔ همت و کوشش علاقه‌مندان به فوتبال است و اگر در زمینهٔ آن مقالات تخصص دارید لطفاً دانش‌تان را از دیگر علاقه‌مندان به فوتبال دریغ ننمایید و بر پایهٔ وف:پنج رکن بنیادی در توسعه و بهبود کیفیت مقالات ویکی‌فوتبال کمک کنید. البته در ویکی‌فوتبال مقالات ارزشمند بسیاری وجود دارد.
۱۵- قصد دارم مقالهٔ جدیدی بسازم از کجا شروع کنم تا مقاله‌ام حذف نشود؟
پاسخ:برای ساخت مقاله پیشنهاد می‌کنیم به ایجادگر مقاله مراجعه کنید و براساس پیشنهادها و پرسش‌های مطرح شده در آنجا عمل کنید. در صورتی که موضوع مقالهٔ شما از منابع خوب (معتبر، بی‌طرف، مستقل) برخوردار باشد و دارای حداقل‌های سیاست سرشناسی ویکی‌فوتبال باشد، حذف نخواهد شد.
۱۶- چگونه می‌توانم خودم یا شرکتم را معرفی کنم؟ یا چگونه می‌توانم رزومهٔ کاری (CV) مربوط به خودم یا فرد دیگری را در ویکی‌فوتبال بگذارم؟
پاسخ: ویکی‌فوتبال یک دانشنامه فوتبالی است و مطالبی که در آن قرار می‌گیرند باید شرایط موجود در سرشناسی را داشته باشند و بر پایهٔ سیاست ویکی‌فوتبال چه چیزهایی نیست، شما نمی‌توانید برای شرکتی یا فردی یا تیمی یا موضوعی که شرایط سرشناسی را ندارد مقاله بسازید یا رزومهٔ کاری بنویسید. البته اگر به‌عنوان ویکی‌فوتبالنویس (مشارکت‌کننده یا ویرایشگر در ویکی‌فوتبال) حساب کاربری بسازید و به فعالیت بپردازید، برای آشنایی بیشترِ دیگر ویکی‌فوتبالنویسان با شما و برای تعامل و ارتباط کاری در رابطه با ویکی‌فوتبالنویسی، می‌توانید در صفحهٔ کاربری‌تان، توانایی‌ها و سوابق خود را بنویسید. اینجا و انتهای اینجا را هم ببینید. تبلیغ شخصی یا شرکتی یا تیمی و یا سازمانی نیز در ویکی‌فوتبال ممنوع است.