محتوای آزاد

از ویکی فوتبال
پرش به: ناوبری، جستجو

محتوای آزاد یا اطلاعات آزاد هر کار عملی، هنری یا کارهای خلاقانه دیگر است که مطابق با تعریف آثار فرهنگی آزاد است و محدودیت قانونی چشمگیری بر آزادی افراد در کاربرد، توزیع، تغییر و توزیع کارهای منتج‌شده از محتوا نداشته باشد.[۱] محتوای آزاد، با محتوای باز فرق می‌کند؛ در محتوای آزاد می‌توان دست برد، در حالی‌که اگر محتوایی «باز» باشد اما «آزاد» نباشد، ممکن است نتوان در آن دست برد. در این‌جا واژه «محتوا» طیف گسترده‌ای، از موسیقی تا کتاب و از نرم‌افزار تا چندرسانه‌های فوتبالی را دربرمی‌گیرد. محتوای آزاد به آزادی‌های زیر اشاره دارد:

 • استفاده از محتوا و بهرمندشدن از آن
 • یادگیری محتوا و به کاربستن آن
 • ایجاد و توزیع نسخه‌های تکثیرشده از محتوا
 • تغییر و بهبود محتوا و توزیع آثار مشتق‌شده.[۲]

محتوای آزاد همه کارهای در مالکیت عمومی و کارهای دارای کپی‌رایت که اجازه‌نامه‌شان آزادی‌های برشمرده در بالا را محترم بدانند، دربرمی‌گیرد. از آن‌جا که در بیش‌تر کشورها قانون کپی‌رایت اجازه کنترل انحصاری به دارنده اثر می‌دهد، محتواهایی که در مالکیت عمومی نیستند برای آن‌که آزاد شوند باید صریحاً (معمولا از درون اثر) اعلام کنند که این محتوا دارای اجازه‌نامه آزاد است.

محتویات آزاد برای استفاده به منظور اهداف گوناگون(تجاری و…) آزاد هستند ، هر کس نیز می‌تواند از آن نسخه‌برداری کند، یا آن را تغییر دهد و توزیع کند.

محتویات ویکی‌فوتبال از منابع مختلف از جمله افراد، کتاب‌ها، تاریخ‌های شفاهی مستند، سایت ویکی‌پدیا، خاطرات مستند و... توسط فوتبال‌دوستان، پژوهشگران فوتبال و علاقه‌مندان و دغدغه‌مندان حوزه فوتبال (هرکسی و در هر جایی)، و به ابتکار فرهنگستان فوتبال تهیه، توزیع و منتشر شده و می‌شود تا کمک و گامی بزرگ باشد برای حرفه‌ای‌ترشدن فوتبال و نگاهی عمیق‌تر به این مقوله؛ بنابراین، برای رسیدن به این اهداف، محتویات ویکی‌فوتبال آزاد و قابل به‌روزشدن و ویرایش است.

تعریف

دانش آزاد (به انگلیسیLibre knowledge یا free knowledge) یا همچنین دانش باز یا دانش علنی (به انگلیسی(open knowledge دانشی است که بتوان آن را به دست آورد، تفسیر کرد و آزادانه اعمال کرد. این قاعده می‌تواند بر حسب نیازهای اشخاص تنظیم شود و به خاطر منافع اجتماعی با دیگران به اشتراک گذاشته شود. این اصطلاح به حرکت فرهنگی دانش آزاد اشاره دارد که از اصول موفقیت در توسعهٔ ویکی‌فوتبال و این عقیده که دانش باید بدون هیچ محدودیتی در دسترس و قابل انتشار باشد، الهام گرفته ‌است.

دانش آزاد همان دانش واضح و آشکار است که طوری منتشر شده تا کاربران آزادانه آن را بخوانند، گوش دهند، ببینند و تجربه کنند و از آن یاد بگیرند، آن را کپی یا اقتباس کنند و برای هر منظوری استفاده کنند و نسخه‌های تغییریافته را مشابه کالاهای عمومی منتشر کنند.

کاربران دانش آزاد آزادند تا:

 1. از آن برای هر منظوری استفاده کنند.
 2. مکانیزم آن را یاد بگیرند تا بتوانند تغییرش بدهند یا با نیاز خود منطبقش کنند.
 3. کپی‌هایی را به صورت کلی یا جزئی بازنشر کنند.
 4. کار را افزایش یا گسترش بدهند و نتیجه را منتشر کنند.

دانش آزاد روشی است که همه افراد می‌توانند در تولید دانش مشارکت داشته باشند. مشارکت در دانش آزاد به این معناست که مردم هم تولیدکننده دانش، هم مصرف‌کننده، هم آموزش‌دهنده و هم حامی آن محسوب می‌شوند. کسب دانش و گسترش آن در این روش، همگانی است. دانش آزاد وابسته به هیچ شخص، گروه، حزب، دسته، عقیده یا حکومتی نیست. دانش آزاد، روشی تجاری نیست بلکه زنده‌ماندن دانش وابسته به مردم است و تولیدکنندگان دانش تنها با حمایت هواداران خود می‌توانند به کارشان ادامه دهند. دانش آزاد تنها به حمایت کسانی احتیاج دارد که به جز خود، به جامعه خود هم اهمیت می‌دهند. این روش حمایتی در جامعه نرم‌افزار آزاد -که یکی از محصولات دانش آزاد محسوب می‌شود[نیازمند منبع] - پیاده‌سازی شده‌است.[۳]

منابع آزاد

اصطلاح «منابع آزاد» به منابعی که روی یک دستگاه ارائه می‌شود، اشاره دارد. از جمله فایل‌هایی در قالب باز یا آزاد که شامل متن، عکس، صدا، چند رسانه‌ای و… یا ترکیبی از آن‌ها می‌شود که با نرم‌افزار آزاد قابل دسترسی است و تحت مجوزی که به کاربران آزادی دسترسی، مطالعه، گوش‌کردن، دیدن یا در غیر این‌صورت تجربه منبع برای یادگرفتنش، کپی‌کردنش، اجراکردنش، اقتباس و استفاده از آن برای هر منظوری و گسترش و به اشتراک‌گذاشتن بهبودها و کارهای اشتقاقی را بدهد، منتشر می‌شود.

یادگیری آزاد

دانش و یادگیری، دست‌به‌دست منتقل می‌شود. دانش آزاد که مشارکت و توسعه از طریق یادگیری جامعه ساختارگرا را ممکن می‌سازد، با استفاده از منابع آزاد، از قید و بند مجوزهای بیش از حد محدود، رهاست.

این اصطلاح به موضوعاتی مانند «آزادی برای یادگیری» به معنی آزادکردن آموزش و یادگیری مربوط است که در کشورهایی که سیستم آموزش عمومی امکان پاسخ‌گویی به تمام نیازها را ندارد، مناسب است؛ جامعهٔ مدنی را تشویق می‌کند و به آن اجازه می‌دهد تا ابتکار به خرج دهند و سیستم‌های آموزش عمومی را بیفزایند.

نکات و ارجاعات تاریخی

ممکن است این استدلال آورده شود که مفهوم دانش آزاد و دانش غیرآزاد از وقتی که انسان‌ها امکان ارتباط برقرار کردن پیدا کردند، اطراف ما وجود داشتند. مباحثات دانشگاهی پیرامون این مفاهیم چیز جدیدی نیست، اگر چه در سال‌های اخیر با ظهور اینترنت و در نتیجه، سهولت همراه با دانش قابل انتشار، این مباحثه به وجود آمده است.

فهرستی از ارجاعات مرتبط و یادداشت‌های تاریخی تکمیلی:

 • ۱۹۰۹: ماهاتما گاندی: یکی از جدیدترین انتشارات گاندی، هند سورج که در ۱۹۰۹ منتشر شد به عنوان طرح فکری برای جنبش آزادی هند شناخته می‌شود. سال بعد آن کتاب به انگلیسی ترجمه شد، با کپی‌رایت که می‌گوید «هیچ حقی محفوظ نیست»[۴]
 • ۱۹۵۴: مارک ون دورن[۵]
 • ۲۰۰۱ فلی۳|اعلامیه فلی۳ - "فلی۳ - نرم‌افزار آزاد برای تولید دانش (آزاد)"[۶]
 • ۲۰۰۲: پیشگامان دسترسی آزاد بوداپست «دسترسی باز» نامگذاری شده تا در تمام زمینه‌ها پژوهش کند.
 • ۲۰۰۲: مجموعه‌ای از مقالات ریچارد استالمن که بیشتر شامل فلسفهٔ دانش آزاد می‌شود اگر چه دارای یک حس نرم‌افزاری است.[۷]
 • به تازگی در این قرن ناشران دانشگاهی فکر کردن دربارهٔ دسترسی آزاد را شروع کردند و برخی مطالب علمی را تحت مجوز کرییتیو کامنز منتشر کردند. اگرچه درجهٔ آزادی این مطالب فرق می‌کند، پروندهٔ مجلات دسترسی باز فهرست تعدادی از آن‌ها را تهیه کرده‌است. (خیلی از آن‌ها دانش باز منتشر می‌کنند).
 • تعریف دانش آزاد الهام گرفته از تعریف نرم‌افزار آزاد و روی وبلاگ جیمی ولز منتشر شده‌است. "چرا دانش آزاد به نرم‌افزار آزاد و فرمت‌های آزاد نیاز دارد".
 • لارنس لسیگ چندین کتاب دربارهٔ تمایز بین آزادی که انتظار می‌رود، خواندن/نوشتن فرهنگ اینترنت و کنترل از طریق روش‌های فنی منتشر کرده‌است. این کتابها شامل " فرهنگ آزاد (کتاب)|کتاب فرهنگ آزاد"،[۸] کد و دیگر قوانین محیط مجازی,[۹] کد: نسخهٔ ۲٫۰[۱۰] و آیندهٔ ایده‌ها.[۱۱] می‌شوند.[۱۲]
 • ۲۰۰۶ یوچایی بنکلر ثروت شبکه‌ها را منتشر کرده[۱۳] که مفهوم تولید مشارکت‌کننده برمبنای اشتراکات را توسعه می‌دهد.
 • ۲۰۰۷ چارلوت هس و الینور استروم کتابی را با عنوان «فهمیدن دانش به عنوان یک اشتراک: از تئوری تا عمل» ویرایش کردند که علاقه‌های کنونی را در مورد این اتفاق و بخشی از تاریخ اشتراکات دانش بازتاب می‌کند.[۱۴]
 • ۲۰۰۷ کیم توکر مقالهٔ آزاد بگو" را منتشر کرده که توضیح می‌دهد آن‌جایی که بشود از این واژه استفاده کرد، استفادهٔ این واژه نسبت به واژهٔ "باز" ارجحیت دارد.[۱۵]

هدف این است که مردم را در رابطه با محتوای باز (و غیره) تشویق کند تا "باز" را از "آزاد" تمیز دهد و کپی‌لفت را درک کند، و منابع را بر اساس آن مجوزدهی کند، تا "کپی-تغییر، درهم کردن و به اشتراک‌گذاشتن" (آزاد یا "خواندن-نوشتن") پیشرفت، رشد و توسعه فرهنگ و جامعه را ممکن سازد.

منابع

 1. Free Software and Free Manuals - GNU Project - Free Software Foundation (FSF)
 2. خطای اسکریپتی: پودمان «citation/CS1/en» وجود ندارد.
 3. دانش‌آزاد، نرم‌افزار آزاد. روزنامهٔ اطَلاعات ۱۸ مهر ۱۳۹۵
 4. . http://www.indianexpress.com/news/would-gandhi-have-been-a-wikipedian/900506/0. 
 5. ون دورن، م. ۱۹۵۴. حق انسان به دانش و استفاده آزاد از آن. دانشگاه کلمبیا، نیویورک.
 6. خطای اسکریپتی: پودمان «citation/CS1» وجود ندارد.
 7. گی، جوشوآ (اد). ۲۰۰۲: نرم‌افزار آزاد، جامعهٔ آزاد: مقالات انتخاب شدهٔ ریچارد استالمن. بوستون، ماساچوست: خبرگزاری گنو. ISBN 1-882114-98-1. همچنین قابل دریافت از طریق وب در فرمت‌های PDF, Texinfo, و Postscript
 8. لسیگ، ل. ۲۰۰۴. فرهنگ آزاد (کتاب)|کتاب فرهنگ آزاد: چگونه رسانه‌های بزرگ از فناوری و قانون برای انحصاری کردن فرهنگ و داشتن کنترل روی خلاقیت استفاده می‌کنند. کتاب‌های پنگوئن.
 9. کد و دیگر قوانین محیط مجازی (۲۰۰۰) (ISBN 978-0-465-03913-5, کتاب‌های پایه‌ای، نیویورک)
 10. کد: نسخهٔ ۲٫۰ (۲۰۰۶) (ISBN 978-0-465-03914-2, کتاب‌های پایه‌ای، نیویورک)
 11. آیندهٔ ایده‌ها (۲۰۰۱) (ISBN 978-0-375-50578-2, خانهٔ تصادفی، نیویورک)
 12. پنگوئن کوآس یا لینوکس و طبیعت سفت مقاله‌ای از یوچایی بنکلر که طی یک آموزش طولانی دربارهٔ انگیزه‌های توسعه‌دهندگان، توضیح می‌دهد تولید مشارکت‌کننده برمبنای اشتراکات چه چیزی هست و چگونه کار می‌کند.
 13. یوچایی بنکلر (۲۰۰۶):ثروت شبکه‌ها: چگونه تولید اجتماعی بازارها و آزادی را منتقل می‌کند, مجلهٔ دانشگاه ییل.
 14. س سی و اوستروم ای (ادس). ۲۰۰۷. فهمیدن دانش به عنوان یک اشتراک: از تئوری تا عمل. مجلهٔ ام‌آی‌تی، کمبریج ماساچوست.
 15. توکر کی‌سی. ۲۰۰۷. آزاد بگو" , http://www.libre.org/communities/philosophy/saylibre و محل آغاز بحث‌ها: http://www.wikieducator.org/Say_Libre

پیوند به بیرون

سازمان‌هایی که دانش آزاد را ترویج می‌کنند